w koszyku: brak produktów

szukaj:
 

Pracownia Rękawiczek T. Kowalski

 

 

pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe

 

Pracownia rękawiczek rodziny Kowalskich powstała ponad 114 lat temu. Najwcześniejszymi, zachowanymi do dzisiaj dowodami na istnienie firmy jest papeteria firmowa i opakowania kartonowe z 1900 roku. Właśnie na taki czas datuje się założenie tej manufaktury rękawiczniczej. Warto tu nadmienić, że przez te wszystkie lata działała nieprzerwanie aż do dzisiaj.

Pierwszą siedzibą Pracowni była ulica Solec pod numerem 101 a reprezentacyjny salon sprzedażowy mieścił się przy Nowym Świecie, najbardziej eleganckiej ulicy Warszawy.

 

Obecnym adresem Pracowni jest legendarna ulica Chmielna:

 

 

Pracownia Rękawiczek T. Kowalski 
00-020 Warszawa, ul. Chmielna 10
22 827 48 70

 


 

pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe  pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe, chmielna, nowy świat 
ulica Nowy Świat w Warszawie przed II Wojną Światową ulica Nowy Świat 37 w Warszawie przed II Wojną Światową

 

Okres przedwojenny to czas największego rozkwitu rękawicznictwa. Każda szanująca się dama musiała mieć co najmniej kilka par skórzanych rękawiczek na każdą okazję. W dobrym tonie było osłanianie dłoni poza domem i w towarzystwie.

Apolinary Kowalski widząc dla siebie szansę na rynku założył swoją manufakturę jeszcze przed 1900 rokiem. Produkował wówczas rękawiczki zimowe, letnie oraz balowe. Niejedna debiutantka wraz ze swoją matką odwiedziła pracownię Kowalskiego podczas kompletowania garderoby przed swoim pierwszym sezonem towarzyskim. Bywały tu hrabiny, bywał właściciel cukierni Blikle a także generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, adiutant Józefa Piłsudskiego.

 

 

 

pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe

 

Nie jest do końca pewne kiedy dokładnie narodziła się w rodzinie Kowalskich tradycja przekazywania imienia Apolinary najstarszemu synowi, ale syn Apolinarego, założyciela pracowni rękawiczek również nosił to imię i od najmłodszych lat przyuczał się do zawodu. Niedługo przed wojną, w 1936 roku zdobył rzemieślnicze papiery mistrzowskie i z pewnością przejął by wkrótce zakład od ojca, ale zawirowania wojenne pokrzyżowały plany rodziny. Wprawdzie do wybuchu Powstania Warszawskiego sklep istniał, ale w 1944 całe miasto obrócono w perzynę a ocalałych mieszkańców wysiedlono. Wśród nich był Apolinary młodszy. Starszy, ojciec, zginął na barykadach powstańczych.

 


powstanie waszawskie, ko-moda, pracownia rękawiczek, rękawiczki, skórzane

Okupacyjna Warszawa

 

pracownia rękawiczek, nowy świat warszawa, powstanie, canaletto

Ulica Nowy Świat zniszczona podczas Powstania Warszawskiego

 

          Po zakończeniu wojny Apolinary Kowalski wraz z żoną Wiktorią wraca do Warszawy
          i na zastałych ruinach próbuje budować swój dom i pracownię. Przenosi się kolejno
          z ulicy Nowogrodzkiej na Szpitalną 1 i wreszcie na Chmielną 10, gdzie sklep
          znajduje się do dzisiaj.


 

 

chmielna 10, pracownia rękawiczek skórzanych, rękawiczki, chmielna warszawa

 

ul. Chmielna - ciąg handlowy w połowie lat 50'

 

 

 

pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe

Apolinary Kowalski, syn

 

 

Apolinaremu i jego żonie nie było łatwo. Ciągłe zmiany lokalu związane z wyburzaniem walących się i nadpalonych podczas wojny kamienic, ogólna bieda oraz reglamentacja surowców dla rzemieślników to tylko wstęp do czasów wiecznych kłopotów i szykan. Wraz z nastaniem rządów komunistycznych nastały także wyjątkowo ciężkie czasy dla drobnej inicjatywy gospodarczej i rzemiosła. Zakłady, które udało się wcielić w całość produkcji państwowej przestały istnieć praktycznie z dnia na dzień. Drobnym przedsiębiorcom natomiast rzucano pod nogi kłody w postaci restrykcji, zakazów, licznych absurdalnych przepisów.

 

W tych utrudnionych warunkach funkcjonował Cech rękawiczników, kuśnierzy i garbarzy.

 


 

pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe

pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe

 

 

Największym wyzwaniem dla Apolinarego Kowalskiego było zdobywanie surowców. Te, reglamentowane przez państwo za pośrednictwem cechu nie starczały na zbyt wiele. Pewną odwilż przyniósł koniec lat 60’. Po kolejnych strajkach robotniczych również rzemieślnicy zaczęli się cieszyć pewnymi swobodami. W pracowni ponownie zaczęły powstawać piękne skórzane rękawiczki a i klientela sklepu w osobie Poli Raksy, Andrzeja Łapickiego czy Stanisławy Celińskiej zaglądała coraz częściej.


pola raksa, pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda

 Pola Raksa

 

pracownia rękawiczek, komoda, skóra naturalna

Andrzej Łapicki

 

Gospodarka rządzi się swoimi prawami a ludzkie losy swoimi. W sierpniu 1967 roku, po ciężkiej chorobie umiera Apolinary młodszy. Pozostawia na świecie żonę Wiktorię i troje dzieci. Syna Apolinarego, wówczas dziewiętnastoletniego oraz siedemnastoletniego Tomasza i ledwie czternastoletnią Lucynę.

Oczy matki spoglądają na kolejnego Apolinarego, który zamiast rodzinnego rzemiosła stawia na sport. Przez kilka lat intensywnie i z sukcesami trenuje pływanie by podczas z jednego ze zlotów sportowców zarazić się brydżem. Jego matematyczny umysł otwiera przed nim drogę do międzynarodowej kariery z której skrupulatnie korzysta zdobywając tytuł Arcymistrza Światowego, i mistrza świata. Ze zrozumiałych względów Apolinary Kowalski, jako pierwszy z pierworodnych synów porzuca rzemiosło. 

pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki baloweW warsztacie Kowalskich nadeszła podwójna rewolucja. Po raz pierwszy pierworodny syn nie przejął schedy po ojcu a drugi syn przejął manufakturę w chwili zmian ustrojowych. Wiktoria wraz z młodszym synem Tomaszem próbowała dostosować styl prowadzenia działalności do zmieniających się czasów, ale temu podołał nieco później jej syn z małżonką Barbarą.pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiktoria Kowalska - matka Mistrzów

 

pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Kowalski przejął rodzinny interes w bardzo gorącym momencie. Zmiany gospodarcze zapędziły w kozi róg wszystko co miało etykietę „made in Poland”. Po fazie bylejakości naszym rodakom rodzime produkty kojarzyły się z beznadziejną jakością. Niesłusznie.

Ciężkie czasy dochodzenia do normalności w Pracowni Kowalskich upłynęły pod znakiem obsługiwania VIP-ów. Ekskluzywne i nietanie jak na tamte czasy produkty były zwieńczeniem wizjonerskich nadziei Tomasza. Obecny właściciel firmy przewidział, że po nagłym zachwycie plastikowymi produktami Polacy wrócą do korzeni i docenią tradycję minionych pokoleń.

Przewidział, że prawdziwi fashioniści i celebryci znudzeni produktami globalizacji zachwycą się unikalnym rękodziełem. 


 

 

pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe

 


dyplom mistrzowski, pracownia rękawiczek, skórzaneT. Kowalski w mediach:


W przedwojennych latach rękawiczki Kowalskiego były tym samym co buty Louboutina dzisiaj. O produktach firmy wzmiankują dzieła Bolesława Prusa, ale nie zapominają również aktualne bestsellery.


pod amorami, kowalski, pracownia rękawiczek, wyroby skórzane   

W książce Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk znajdziemy następujący fragment:

Wiktor był nie tylko czuły, lecz także hojny. Mimo że się zżymała, ubierał ją od stóp do głów w suknie od Hersego i Zmigrydera, futra od Chowańczaka, kapelusze od Henriette, buty od Hiszpańskiego, rękawiczki od Kowalskiego”.

 

 

tvn warszawa, pracownia rękawiczek skórzanych, komoda, ko-moda

 

Wywiad telewizyjny w studiu TVN Warszawa z Tomaszem Kowalskim - właścicielem Pracowni Rękawiczek na Chmielnej 10 w Warszawie - polskim producentem i Mistrzem rzemiosła

 

TVN WARSZAWA - PRACOWNIA T. KOWALSKI

 

 

 MADE IN WARSZAWA, made in poland, pracownia rękawiczek

Projekt Made in Warszawa 3.0 - Zrobione po warszawsku.

Wywiad z T. Kowalskim na temat Pracowni Rękawiczek oraz rzemiosła.


YouTube - Projekt Made In Warszawa

 męska elegancja, macaroni tomato, moda męska

 

 

 

Scenopisarz i  miłośnik mody. Sam siebie okresla: Jestem krakusem mieszkajacym w Warszawie. Zajmuję się scenariopisarstwem.

Na swoim blogu nie oparł się magii polskiego rzemiosła...


Swoją wizytę w Pracowni Rękawiczek  T. Kowalski opisał na blogu o męskiej elegancji Macaroni Tomato:

 

U KOWALSKICH

 

 

Dzień Dobry TVN - poranny magazyn telewizji TVN. Materiał wyemitowany w Dzień Babci 21 stycznia 2016.

 

RĘKAWICZKI SZYTE NA MIARĘ

 

więcej w zakładce MEDIA

 

Wasze komentarze:

[2013-11-21 16:33:58] Bul-Komoruski:
Bardzo ładnie, tradycje należy pielęgnować, ale drugi człon nazwiska generała brzmi Długoszowski a nie Długoszewski. Jeśli już się wykorzystuje wielkie nazwisko, dobrze jest znać jego właściwą pisownię. Proszę to poprawić.
[2013-09-22 01:09:44] julianorodrigues0007@hotmail.com:
Witaj, jestem z Brazylii i chciałbym wiedzieć, czy ta strona ma zdjęć pana Bolesława Biernask, walczącego w II wojnie światowej i był księdzem. Następnie udał się do Brazylii, gdzie zmarł.

Dodaj Twój komentarz:

Treść:


Podpis:

Wyślij
 
 

pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe

pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe

 

pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe

swiezonapisane.blog

 
stat4u   Copyright 2011 Ko-Moda
Developed by 305 Studio