w koszyku: brak produktów

szukaj:
 

JAZZ, PROHIBICJA I BUTY

 

Co kochamy w butach? Ponadczasowość, wygodę, kultowy design? Zapewne – każdy i każda z nas za co innego.
Jest jednak model butów, który łączy te wszystkie cechy. I mimo, że nie pojawił się on na rynku w tej dekadzie – a nawet w poprzedniej – cały czas jest na topie. I nie jest przeznaczony dla ludzi, dla których strój nie ma znaczenia.

Dlaczego piszę o tym modelu – dla każdej i każdego? Ponieważ do wyżej wymienionych zalet dodam jeszcze jedną – unisex. Niemożliwe? A jednak …

Zapraszam do niekonwencjonalnej teorii poznania czarno-białego piękna.

 

 

Cofając się do lat 20 i 30 naszej epoki jakie są pierwsze skojarzenia? Dla mnie – wiele. Niby oczywistych - ale jak moda lat '20 przeplata się ze światem przestępczym? Poczujcie klimat lat 20 i 30  XX wieku.

 

 

Oczywiście MODA – dbałość o wszystkie te szczegóły jak buty, rękawiczki, kapelusze, nylony, biżuterię – kroje zasłaniające u kobiet na tyle mało, żeby dać upust wyobraźni a jednocześnie nie prowokowały i nie kojarzyły się z tandetną masówką.

 

Moda lat 20 - 30-tych

 


Oczywiście COCO CHANEL - perfumy i prostota modowa - jej kroje są nieśmiertelne. Temperament i elegancja. Kobieta, której wpływ na modę - na szczęście  - odbija się gromkim echem po dziś dzień.

 


Po prostu - Coco ChanelOczywiście MUZYKA – najpiękniejszy okres rozwoju jazzu – już dojrzałego (światowe początki to XX wiek) – Louis Armstrong, Glenn Miller, Cole Porter, George Gershwin – i  nasz – Mieczysław Fogg.


Oczywiście PROHIBICJA - w Stanach Zjednoczonych - absolutny zakaz (również w tych latach w Rosji wprowdzaono prohibicję - zakaz odnosił się wprawdzie do rozprowadzania go poza restauracjami – ale zawsze to jednak ograniczenie – zwłaszcza dla Rosji) - produkcji, importu i eksportu, przewozu oraz sprzedaży na terenie USA. 18 poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych wprowadzająca prohibicję - nie zakazywała jednak spożywania ani kupowania napojów alkoholowych.

 

Oczywiście KINO – Charlie Chaplin, Flip i Flap, pierwszy film o wampirach  (Nosferatu symfonia grozy) – pierwsze wielkie wytwórnie w Hollywood (Metro-Goldwyn-Mayer) i kolory na wielkim ekranie (Lona Chaneya, Upiór w operze, z sekwencjami w kolorze).

 

Charlie Chaplin

Charlie Chaplin

 

 

Flip i Flap

Flip ( Stan Laurel) i Flap (Olivier Hardy) - Stan and Ollie

 

 Nosferatu, symfonia grozy

Nosferatu, symfonia grozy - horror reżyserii Fredricha Wilhelma Murnau

 

Nie czuję się na tyle znawcą tego okresu, żeby coś podsumować – czy nie daj Boże, oceniać. Nie to jest moim zamysłem. Ale wszystkie te powyższe oczywistości , zwłaszcza razem ujęte prowadzą mnie do jednego człowieka. Do Al’a Capone.

 

Al Capone

Al Capone


Alphonse Gabriel Capone – nie muszę tego Pana przedstawiać. Gangster, Chicago, szyk, styl, bogactwo, prostytucja, produkcja i podziemna dystrybucja alkoholu. Co ciekawe - kojarzycie kampanię społeczną – PIJ MLEKO BĘDZIESZ WIELKI – z udziałem wielkich polskich gwiazd? Otóż – to w taki właśnie sposób Al Capone rozpoczął w 1929 roku program walki z krzywicą (kontynuowany długo po jego śmierci). Dzieci w szkołach dostawały szklankę mleka – codziennie. No – ale mlekiem go wybielać nie będę – był przestępcą – i już. Niezaprzeczalnym faktem jest - że Capone dbał o swój wizerunek - zarówno za pomocą stroju jak i szeroko zakrojonych akcji społecznych.

 

al capone aresztowanie

Al Capone podczas aresztowania 17 maja 1929 roku w Atlantic City. Powodem był zarzut nielegalnego posiadania broni. Al Capone po 9 miesiącach został zwolniony za dobre sprawowanie. Capone dał się aresztować dla uspokojenia opinii publicznej i FBI - po maskarze w Dniu Św. Walentego.


W tym czasie specjalna grupa FBI - Nietykalni, ze słynnym Elliotem Ness'em prowadziła śledztwo w sprawie Capone. Udowodnili, że Capone - nie odprowadzał podatku od swojego majątku, który w 1927 roku oczacowano na 105 milinonów dolarów.


Mimo powszechnej świadomości, że Al Capone stał za Masakrą w Dniu Św. Walentego (mafijna masakra) został skazany za nieodprowadzanie podatków - na 11 lat więzienia.


W 1931 Capone rozpoczął swoja wędrówkę po więzieniach (co ciekawe w więzieniu federalnym w Atlancie w 1934 pracował jako szewc !) - by ostatecznie zostać przeniesionym do Alcatraz w Kalifornii. Syfilis i paranoje nie dały mu wrócic do dawnej świetności.

 

Na zdjęciu Al Capone - w garniturze, eleganckim kapeluszu - i w czarno białych eleganckich półbutach. W alcaponkach.

 

mafalda capone

Ślub Mafaldy Capone - siostry Al'a. Szczególną uwagę przyciągają męskie buty

 

 

 

Powróćmy na chwilę do Al'a Capone i jego wizerunku. Niezbyt przystojny, z lekką nadwagą – ale zawsze świetnie ubrany. No i te buty ….

Model przerobiony prze wszystkich światowych projektantów mody – i użytkowej i tej dla wybiegów. Sama pamiętam jak będąc nastolatką biegałam po wszystkich możliwych warszawskich punktach Dr. Martens’a w pogoni za „Caponkami” w moim rozmiarze. Niestety – wtedy jeszcze - wersja limitowana. Z tego rozżalenia – zamiast wydać maminą kasę na jakieś inne – oddałam Jej pieniądze …

 

buty al capone

Czarno-białe motywy butów gangsterskich

 

Gangsterki, jazzówki, alcaponki – piękne klasyczne czarno-białe buty. Pasują absolutnie do wszystkiego. Zarówno u kobiet – jak i mężczyzn. Wariacji modelu jest bez liku – ale zawsze najbardziej zachwycają te klasyczne.

 

jazzówki ko-moda

Jazzówki Al'a Capone w Ko-Moda

 

Czy to epoka – rozwój muzyki, kina i mody połączony z nielegalnym dochodem nadają temu modelowi teki niepowtarzalny charakter? Niepokorność a zarazem klasę. Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie.

 

 

Kasia K.

Wasze komentarze:

nikt jeszcze nie komentował tego artykułu

Dodaj Twój komentarz:

Treść:


Podpis:

Wyślij
 
 

pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe

pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe

 

pracownia rękawiczek, rękawiczki skórzane, moda, komoda, rękawiczki balowe

swiezonapisane.blog

 
stat4u   Copyright 2011 Ko-Moda
Developed by 305 Studio